1 mai 2018

Etapa fotbaliștilor împrumutați #28aprilie

Punctele principale de atracție ale etapei: Ripensia învinge și scapă de emoții și Reșița face doar egal acasă cu liderul Șirineasa.

Ripensia

Victorie spectaculoasă a Ripensiei, 2-1, cu Bocșan unic reprezentant al contigentului alb-violet. Conduși la pauză după un gol la vinclu al oaspeților, ripensiștii au egalat în debutul mitanului secund, au rămas în zece pe două prostii comise de Apro, și totuși au câștigat grație unei reușite de efect a lui Toma. Salvarea de la retrogradare devine, astfel, aproape certă.

ASU Politehnica

Doar egal pentru Politehnica în duelul de acasă cu codașa Pandurii, scor 1-1. Motreanu a fost suspendat pentru acest meci.

Dunărea Călărași

Nimic nou pe frontul călărășean.

CSM Reșița

Reșița o dă cu bățu-n baltă în fața liderului de la Șirineasa și pierde victoria în prelungirile partidei, scor final 1-1. Podină, ca în toate meciurile mai tari ale reșițenilor, doar rezervă. Unica șansă la promovare a acestora se joacă, astfel, prin comitete.

CSM Lugoj

Multe goluri pentru lugojeni în victoria cu 6-1 în fața celor de la Hermannstadt II. Portarul David Filip a fost titular, Fridrich  a intrat pe parcurs, în vreme ce Daniel Filip  a rămas pe bancă. Pădurariu a prins și el nouăzeci de minute, obținând penalty-ul din care gazdele au deschis scorul.

ACS Ghiroda

Derby-ul local între Ghiroda și Giarmata s-a încheiat cu scorul de 2-0 pentru primii. Dintre alb-violeți, Totic a fost titular, în vreme ce Ciobanu și Pop au intrat pe parcurs. Gazdele au învins prin golurile semnate de Baranyi.

Millenium Giarmata

Între timp, Giarmata a ratat mai multe șanse de a înscrie, într-o partidă în care Sporin a fost titular.