26 aprilie 2018

Etapa alb-violeților împrumutați #25aprilie

Etapă intermediară cu dramă de toate felurile la Arad.

Ripensia

Înfrângere dureroasă pentru Ripensia cu Balotești, 1-3, care îi expune pe galben-roșii la un final încins de campionat. Bocșan titular, Golda intrat pentru câteva minute în prelungiri, Contra rezervă.

ASU Politehnica

Tevatura biletelor cumpărate de suporterii alb-violeți, care apoi n-au fost lăsați să intre pe stadion, s-a lăsat cu o pată neagră pe obrazul fotbalului românesc. După ce, pe teren, Politehnica a fost echipa care a dominat, cu Motreanu obținând un penalty pe care Sorescu l-a ratat, echipa Druckeriei a abandonat meciul în minutul 62, în formă de protest. Nu este laptele nostru ca să ne băgăm ca musca, dar nici măcar Iancu nu a retras vreodată echipa de pe teren. Se putea protesta în multe feluri, fără a altera mesajul că „fotbalul e pentru suporteri” cu un scandal de talia celor făcute cândva de mai marele patron.

Dunărea Călărași

Nimic nou pe frontul călărășean.

CSM Reșița

Reșița bate cu 2-0 la Deva, cu Podină integralist.

CSM Lugoj

Victorie lejeră a lugojenilor la Cermei, scor 3-0. Fridrich, Daniel Filip și Pădurariu au fost titularii de serviciu, cu cel din urmă schimbat însă la pauză.

ACS Ghiroda

Înfrângere destul de strânsă la lider, 0-2, cu a doua reușită marcată abia în prelungiri de către gazde. A fost un meci cu ocazii de ambele părți, în care deși Șirineasa a avut inițiativa, cu puțină șansă Ghiroda putea aduna puncte. Lază și Totic au fost titulari, în vreme ce Ciobanu și Pop au intrat pe parcurs. De remarcat faptul că treaba merge mai bine la Ghiroda după heirupul din această iarnă, cu schimbările de antrenor.

Millenium Giarmata

Victorie impresionantă a Giarmatei în disputa cu Craiova II, scor 3-2. Puncte importante pentru formația timișeană, la care Sporin a fost titular.