Catalogul alb-violet: ASU Politehnica - Poli

ASU Politehnica - Poli 0:1 (0:0)
[30 de voturi]

CRONICA MECIULUI

Dinu Moldovan

Nu i s-au cerut parade spectaculoase, dar a fost mereu la post, poate exceptând ocazia lui Cherecheș din repriza a doua, când a ieșit un pic hazardat

Nota Cronicii: 6,0
Nota comunității: 7,7

Igor Țîgîrlaș

Meci bun făcut de Igor, nu am observat greșeli evidente precum în meciurile precedente.

Nota Cronicii: 5,5
Nota comunității: 7,3

Lorenzo Paramatti

A avut câteva greșeli, care au pus adversarii în avantaj, dar în rest un joc încrezător, ca de obicei.

Nota comunității: 7,8

Sergio Uyi

Foarte solid fundașul, respingând mai multe centrări. A avut și aport ofensiv, putând chiar marca cu capul.

Vlad Olteanu

N-a fost un meci rău al lui Olteanu, dar poate așteptările sunt prea mari din partea noastră.

Nota comunității: 7,1

Dorin Codrea

A jucat bine, cu ambiție, a blocat câteva atacuri și ne-a pus pe contraatac.

Nota comunității: 7,2

Dănuț Munteanu

Îmi amintește de Alin Cârstocea, a cărui prezență în teren o remarcam doar la final când notam alcătuirea primului unsprezece - consecință, în parte, a sarcinilor ingrate de „distrugător”.

Lucian Buzan

Un aport pozitiv al lui Buzan, atât prin incursiunile personale, dar mai ales la marea ocazie a lui Golda, pe care a pornit-o printr-un dribling frumos și apoi o pasă la momentul potrivit.

Nota comunității: 7,6

Vadim Calugher

Mi-a plăcut mult de Calugher. A centrat foarte bine, a fost cel mai prezent în joc, a contribuit și la gol prin acel 1-2 cu marcatorul golului.

Nota Cronicii: 6,5
Nota comunității: 7,5

Sorel Chemin

A început cu entuziasm, dar adversarii au reușit să-l anihileze. După primul sfert de oră a dispărut complet, dar a revenit pentru faza golului și altceva nu mai contează.

Nota comunității: 8,5

Alexandru Bădăuță

Nu s-a evidențiat deloc, în comparație cu colegii din preajmă, la singura lui ocazie, aflându-se și în ofsaid.

Nota Cronicii: 5,0
Nota comunității: 6,8

REZERVE

Eugen Sidorenco

A avut o mare ocazie, dar a ezitat să șuteze deși ar fi putut să o facă în mai multe rânduri. Are scuza accidentării din meciul precedent, mai ales că în rest a depus același efort cu care ne-a obișnuit meci de meci.

Nota comunității: 6,9

Denis Golda

Din nou a reușit să ajungă în poziție de gol și nu a finalizat rău, având în față un portar inspirat. A intrat cu prea multă ambiție, intervenția pentru care a primit roșu fiind precedată de o alta asemănătoare. La fel ca la finalizare, are nevoie să fie mai echilibrat în gândire.

Nota Cronicii: 4,5
Nota comunității: 6,6

Antonio Manolache

Nu s-a remarcat în cele 15 minute jucate.

Nota Cronicii: -

ANSAMBLU

Valeriu Răchită

A preferat să-și lase jucătorii să vorbească pentru el și a avut succes. Titularizarea lui Chemin a fost mai mult decât inspirată, schimbările la fel. Echipa s-a apărat bine, cu câteva excepții. Chiar de declară că nu le-a dat decât indicații tehnico-tactice, exprimarea jucătorilor în teren trebuie să fi fost măcar în parte influențată de antrenor.

Nota Cronicii: 7,0
Nota comunității: 7,9

Echipa

Adversarii au arătat mai mult a echipă prin prisma relațiilor de joc, dar ai noștri i-au surclasat prin atitudine. Apărarea s-a organizat în mare parte bine, scăpările fiind mai degrabă de natură individuală. Asemenea, ocaziile din acțiune au apărut la capătul unor faze construite.

Și că tot vorbim de echipă, fotografa noastră, Sașa, a surprins în minutele de final un cadru care ține loc la o mie de cuvinte. Ulterior, și clipurile fericirii de după meci atestă același lucru: fotbalul de pe teren și dedicarea din jurul lui conturează o stare de spirit care nu are nevoie de un referendum și de o majoritate pentru a exista. Este o stare care nu cere justificare, o stare care te cuprinde și nu-ți dă drumul.