21 noiembrie 2007

Infrangere Poli II, victorie Resita

In etapa intermediara de astazi, Poli II a pierdut in deplasare tocmai la o contracandidata, Ariesu Turda, cu scorul de 3:1. Alb violetii au jucat bine pana spre jumatatea reprizei secunde si au deschis scorul chiar prin Cojocnean (dupa toate aparentele) in minutul 61. Au fost insa rapid egalat si au cedat pe final. Considerand insa lotul deplasat la Turda, impanzit de debutanti, rezultatul este unul normal - daca nu aproape unul bun. Ramane ca - in cazul in care se intentioneaza asta - cei din conducere sa aduca vreo patru jucatori tineri si cu macar ceva experienta la nivelul acesta la iarna, pentru ca echipa sa poata lupta macar pentru salvarea de la retrogradare. In demiterea lui Rotariu oricum nu mai cred.

Pe de alta parte, FCM Resita a invins categoric Corvinul Hunedoara, echipa la egalitate de puncte cu Poli II. Resitenii au castigat cu 5-0, prin golurile lui Dochita, Axente, Tanc si dubla lui Popovici. E imbucurator ca tanarul mijlocas imprumutat la Resita, Popovici, a facut un meci bun, mai ales ca in acest sezon nu pare sa-si fi intrat in ritm. Personal cred ca este unul dintre cei mai talentati tineri ai Politehnicii si ar putea ajunge chiar pana la nivelul lui Torje. La fel de imbucuratoare este forma aratata de Axente in acest sezon, el confirmand astfel bunele performante din returul trecut. Poate ar fi o idee sa fie adus mai aproape de echipa mare a alb-violetilor, mai ales considerand necesitatea unui atacant de rezerva, chiar si odata cu revenirea lui Ganea.