MJ= Meciuri jucate; GM= Goluri marcate; RO= Romania; Imprumutat

*imi lipseste partida Inter Gaz - Sportul Studentesc pentru statistică

28 februarie 2008

Vine Tibi Balan? (Da!)

Se prea pare ca Tiberiu Balan, care a implinit acuma aproape doua saptamani varsta de 27 de ani, va fi imprumutat la Poli pentru restul sezonului.

Mijlocasul Sportului poate evolua pe postul de mijlocas central sau mijlocas dreapta, dar a avut multe probleme cu accidentarile in acest ultim an de zile. Se mai vehiculeaza o suma absurda de 3 milioane de Euro pentru un transfer definitiv la vara, in cazul in care Balan confirma - probabil este o cifra din burta, caci daca nu s-a dat mai mult pe Goga, un jucator de certa valoare in acest moment, sigur nu se va da o asemenea suma pe un fotbalist care cauta sa redevina cel care era acuma trei ani de zile. E drept ca cele 3 milioane includ transferurile lui Cojocnean (pe buna dreptate) si Sandu (discutabila, intr-un anume sens), care ar putea fi cotati la oricat de conducerea clubului nostru, daca trebuie sa contribuie la o suma de transfer mai impozanta.

Tibi Balan masoara 176 cm, a evoluat 106 meciuri in Liga intai, unde a inscris 21 de goluri. Pentru Nationala Romaniei a jucat 6 partide.

Cu siguranta Balan este un jucator de mare calitate, cu conditia ca el sa reuseasca sa revina la nivelul pe care l-a avut atunci cand Sportul juca in Liga intai.

P.S. Conform prosport.ro, Balan a semnat contractul care prevede cele mai sus enuntate. Aparent, Cojocnean si Sandu vor fi imprumutati de pe acuma la Sportul.

Bis: Adio Reşiţa!

Prosport.ro anunţă că ştirea de acuma o săptămână a fost confirmată, astfel că a luat sfârşit colaborarea dintre Poli şi FCM Resita. Ce alte planuri există nu este foarte clar.

Ma gândesc că jucătorii care au evoluat în Valea Domanului în tur vor reveni la Poli II, chiar şi în cazul în care se va finaliza o "alianţa" cu cei de la Calor Timişoara (Liga a 3-a). Ar fi doar normal ca unii dintre actualii jucatori de la Poli II să ajungă în a treia ligă (unde, din păcate, le cam şi este locul unora), iar cei care au deja experienţă în liga secunda să evolueze în continuare la acest nivel alături de "reşiţeni", în lupta pentru salvarea de la retrogradare a celor de la echipa secundă. Să vedem.

P.S. De fapt, se pare că Resita se va desfiinţa! Destul de trist, dar la cum decurgeau lucrurile acolo, nimic nu mai surprinde.

25 februarie 2008

Rezultate sondaj

Scopuri interne, as spune.

Cat de des vizitati blogul?

Zilnic - 4 voturi (22%)

De cateva ori pe saptamana - 5 voturi (27%)

Saptamanal - 3 voturi (16%)

Doar intamplator - 6 voturi (33%)

Total voturi: 18

24 februarie 2008

Pandurii - Poli 1:3 (0:1)

Un debut excelent pentru alb-violeti in acest reinceput de retur! Poli a invins dupa o prestatie - per ansamblu - convingatoare o clara candidata la retrogradare, care va avea mult de lucru pentru a se salva in etapele ramase. Desi jocul a "fluctuat", ocaziile avut de noi au fost multe si apararea a functionat destul de bine, singura eroara considerabila fiind iesirea gresita la ofsaid la golul marcat de gazde.

Meciul a inceput foarte bine pentru noi, Karamyan si Ganea fiind aproape de a deschide scorul, dar Mingote si-a salvat echipa. Urmatoarele douazeci de minute au fost insa mai "moi" decat ar fi parut a fi, cu Poli controland ostilitatile. Pe acest fond a venit si golul lui Bucur, acesta finalizand simplu o minge respinsa de portarul Pandurilor, in urma unei libere executate de Karamyan! Instant aproape alb-violetii au avut o noua mare oportunitate de a marca, insa Luchin, Karamyan si Bucur nu au reusit sa o faca. De abia in minutul 30 au dat si gazdele un real semn de viata, cand au inscris, dar golul a fost anulat corect pe motiv de ofsaid. A fost doar un foc de paie, pentru ca tot Poli a ramas la conducerea jocului, Aliuta intinzandu-l bine pe Mingote cu un sut de la distanta, inainte ca Artavazd Karamyan sa trimita un sut din unghi, respins insa in corner de un "pandur". Chiar inainte de finalul reprizei Bucur s-a mai evidentiat o data, dribland un adversar in marginea careului, sutul sau trecand insa la cativa metri pe langa poarta.
Nici debutul reprizei secunde n-a fost prea diferit de cel al primei, de aceasta data Poli dovedindu-se chiar mai eficienta! Borbely - excelent astazi - a trimis o pasa deosebit de buna lui Abiodun, care a dejucat jocul la ofsaid, a preluat precis, l-a driblat pe portar si a marcat pentru 2:0! Zece minute mai tarziu, in minutul 60, Luchin a trimis cu capul pe langa poarta, desi aflat intr-o pozitie buna, ratand astfel sansa de a inscrie primul gol in Liga 1. Un minut mai tarziu, Milhazes a incercat sa centrez o minge care a luat o traiectorie ciudata, lovind in cele din urma bara portii lui Mingote! Si cum (deobicei) eforturile se rasplatesc, a urmat un gol antologic marcat de Borbely, sutul acestuia de la 30 de metri lovind bara de sus si intrand in plasa, fara nicio sansa pentru portarul advers. Pandurii au revenit (oarecum) in joc in minutul 70, prin golul lui Piturca, iar desi au fortat in ultimele douazeci de minute, nu au mai reusit sa inscrie. Mai mult, Poli a avut ultima sansa, Aliuta deschizandu-l bine pe Popovici, intrat pe final, dar acesta a finalizat peste poarta. Fluierul final al centralului a consemnat a treia victorie in deplasare din acest sezon, una esentiala pentru atitudinea pe care o vom avea cu totii in acest rest de an competitional. Numai sa nu ne "surprinda" iar Iancu cu o stire "vesela".

Poli: Popa (6) - Milhazes (6), Brezinsky (6), Luchin (6,5), Badoi (6) -Art. Karamyan (6), Aliuta (6), Borbely (7), Abiodun (6,5) - Bucur (6), Ganea (6); Arman Karamyan, Popovici si Axente inlocuindu-i pe Artavazd Karamyan, Bucur si Abiodun.

Asadar, precum spuneam la inceput, o partida buna pentru Poli, desi calitatea adversarului face sa nu putem da vreun verdict clar asupra potentialului echipei. Dintre noii veniti, Borbely s-a remarcat in mod deosebit, nu doar prin reusita sa si pasa de gol, ci si prin evolutia de ansamblu din cursul partidei. Daca va continua asa, e greu de crezut ca Alexa va reveni usor in primul unsprezece. Milhazes si Badoi au fost buni, primul participand mai mult la faza de ofensiva, ambii fiind insa destul de precisi in executii. Brezinsky a fost putin nesigur in prima repriza, evoluand insa mai convingator in a doua, in timp ce Luchin a fost mereu pe faza, respingand multe mingi si aparand in repetate randuri la finalizare. Artavazd Karamyan, Aliuta si Abiodun au jucat mai bine in primele 70 de minute ale partidei, ei nemaiaparand in joc asa de mult ulterior (mai ales Abiodun), dar prestatile lor au fost eficiente. Culmea vine ca atacul a fost putin mai labil, Bucur neregasindu-si cu adevarat ritmul, in ciuda golului marcat, si Ganea faultand destul de des. Acesta din urma a fost insa mai bun la constructia si sustinerea atacurilor, astfel ca micile iesiri si neinspiratii i se pot ierta.

Concluzii si linii nu putem trage inca, dar inceputul este promitator. Va fi insa esential sa gestionam fiecare meci cu aceeasi grija si eficienta.

Deci: Bravo Poli!

22 februarie 2008

Lotul pentru meciul cu Pandurii

Pe site-ul oficial a fost anuntat lotul de jucatori care va fi deplasat la Targu-Jiu. Astfel: Popa si Pantilimon (portari), Badoi (foto), Luchin, Brezinsky, Ratiu, Latovlevici, Milhazes, Abiodun, Popovici, Borbely, Aliuta, Martinez, Artiom Karamyan, Arman Karamyan, Ganea, Bucur, Axente - sunt jucatorii convocati de Uhrin pentru aceasta infruntare.

Daca ar fi sa se remarce ceva este eventual lipsa lui Scutaru, dar nu cred ca este surprinzator. Probabil primul unsprezece ii va contine pe Popa - Milhazes, Brezinsky, Luchin (Ratiu), Badoi - Artiom Karamyan, Borbely, Aliuta, Abiodun - Bucur, Ganea. Ramane de vazut deci cine va juca alaturi de Brezinsky in aparare.

Condoleante

Lui Contra si familiei sale.

20 februarie 2008

Despre Pandurii Targu-Jiu

Precum am promis, va ofer o scurta prezentare a adversarilor de duminia. Pandurii, clasati pe al doilea loc de la coada, si-au remaniat serios lotul in aceasta iarna, incercand sa copieze strategia CFR-ului si aducand multi jucatori din Portugalia, inclusiv un antrenor portughez, in persoana lui Joaquim Teixeira.

Transferuri:

Plecari: Edmilson (atacant, i s-a reziliat contractul), Adnan Guso (portar, Olympiakos Nicosia), Mircea Voicu (mijlocas, CSM Ramnicu Valcea), Mugurel Dedu (mijlocas, CSM Ramnicu Valcea), Ionut Dragomir (fundas, pus pe lista de transferuri), Marian Vatavu (mijlocas, CSM Ramnicu Valcea), Sorin Vintilescu (atacant, pus pe lista de transferuri), Jaka Stromajer (atacant, CSM Ramnicu Valcea), Robert Balaet (portar, Minerul Mehedinti)

Veniri: Cardoso (fundas, Amadora), Mingote (portar, Lousada), Jessui (atacant, Leiria), Marco Soares (fundas, Leiria), Jose Anilton jr (fundas, Braga), Andre Moreira (portar, Rio Ave), Arrieta (atacant, Swindon Town), Pintassilgo (mijlocas, Portimonense), Wandeir (atacant, Naval), Fabio Nunes (atacant, Estrela Amadora), De Gregorio (atacant, liber de contract)

Echipa tip:

Mingote – Rusu, Anilton, Chibulcutean – Pintassilgo, Marco Soares, Stângă, Cardoso – Fabio Nunes - Arrieta, Jessui (vs Minerul Lupeni)

De notat insa ca nu stiu in ce masura au fost folositi titularii in acea partida. Remarc lipsa lui Djakpa, precum si faptul ca Pacurar a fost doar rezerva, dar probabil vom putea vedea o echipa "mai tip" in gazete, in preziua meciului.

In mare, jucatorii adusi sunt fie de la echipe din ligi inferioare, fie rezerve la echipe mai mici din prima liga portugheza, insa asupra valorii lor nu ne vom putea da cu parerea pana ce vom vedea partida. Rezultatele din amicale sunt mediocre, singurele echipe mai acatarii, Academica Coimbra si Estrela Amadora, invingadu-i pe Panduri in meciurile disputate. E drept insa ca nici noi nu ne putem mandri cu prestatii convingatoare in aceasta perioada de pregatire.

In mod normal insa, tind sa fiu optimist in privirea intalnirii de (re)debut. Pandurii sunt proaspat adunati, jucatori fara mari performante, dar care vor juca probabil cu determinare. In general insa atunci cand cineva incearca sa copieze un model, aceasta tenativa se dovedeste un esec - sau o copie net inferioara. Ramane sa vedem daca va fi cazul si la Targu-Jiu.

Tinand cont de revenirea lui Ganea, forma buna a lui Aliuta, intarirea flancului stang prin Milhazes, grija principala ramane centrul apararii, unde va lipsi si Canu, din cauza cumulului de cartonase. Desi prestatiile sale au fost neconvingatoare, suntem obligati sa avem incredere in judecata lui Uhrin Jr. in ceea ce il priveste pe Brezinsky, alaturi de el fiind titularizat, probabil, unul dintre Luchin si Borbely. Totodata, in functie de conditiile climatice din acest sfarsit de saptamana, starea terenului ar putea fi o problema.

In lipsa unui meci "final" de pregatire, care sa ne arate unde stam, ramane sa ne "lasam surprinsi", insa - ca la fiecare inceput, cand uiti ca a existat vreun precedent - e bine sa ne prezentam cu un optimism moderat, pentru a nu da de o dezamagire crunta. Hai Poli!

Adio FCM Resita (?)

Prosport.ro anunta ca s-a incheiat colaborarea dintre Poli si FCM Resita, astfel ca jucatorii ce tin de club de acolo vor reveni la Timisoara. Este vorba de: Straut, Mera, Siminic, Rivis, Danci, Poparadu si Dochita.

Nu se stie inca ce le rezerva destinul (altfel spus, conducerea clubului), dar se pare ca se tatoneaza pista unei colaborari cu Calor Timisoara, din Liga a treia. Ar fi insa cam ciudat ca jucatorii adusi de la Resita sa mearga acolo si sa nu continue in Liga a 2-a, atata timp cat mai avem o echipa acolo.

P.S. Si totusi, o stire din aceasta seara anunta ca lucrurile sunt inca neclare. Sa vedem.

19 februarie 2008

Amical: Fortuna Covaci - Poli II 4:1

O infrangere severe pentru tinerii alb-violeti - nesurprinzatoare insa daca e sa ne uitam la numele celor care au evoluat astazi.

Poli II: Plopeanu- Petruş, Obeşterescu, Coşovanu, Ilici- Buda, Martin, Zaluschi, A. Ganea- V. Leagu, Vişan

Au mai jucat: Gavriţă, Glodeanu, Baba, Raicu

Golul ratacitor a fost marcat de A. Ganea.

Este clar ca o echipa asa de tanara (si nu deosebit de talentata) ar avea viata grea chiar si in Liga a 3-a, daramite in a 2-a. Ramane de vazut ce se va intampla cu FCM Resita, iar in consecinta ce va fi si cu Poli II, caci fara ajutor de la echipa mare, rezultatele promit a oscila intre slab si foarte slab.

17 februarie 2008

O prezentare

Ma gandeam sa fac o scurta prezentare a Pandurilor in vederea meciului de duminica (24 februarie), mai ales ca in mare parte nu mai sunt echipa din tur. De-o fi bine sau rau vom vedea la locul faptei, dar nu strica sa fim in cunostinta de cauza - sa nu fie socul rezultatului prea mare.

Acuma insa fac doar anuntul. Prezentarea vine pe marti/miercuri.
Asa, ca sa nu fie o zi "goala".

16 februarie 2008

Amical anulat

Partida dintre Poli si Vojvodina a trebuit anulata, din cauza ninsorii, dupa doar cincisprezece minute de joc.

Probabil se va organiza un alt meci zilele acestea. Sper doar sa nu fie unul in companiei celor de la Poli II, din lipsa de adversari. Este important atat pentru cei din conducere, cat mai ales pentru noi, sa vedem unde ne situam in fata unui adversar capabil.

In alta ordine de idei, stiu ca am promis o surpriza acuma o saptamana, dar merge cam greu. Vroiam doar sa va asigur ca n-am uitat!

14 februarie 2008

McKain pe liber

Se pare ca si povestea cu McKain a luat sfarsit, Marian Iancu declarand ca jucatorul si-a reziliat contractul scadent in aceasta vara, de comun acord cu clubul. Imi pare rau ca a fost sa fie asa, ca plecarea australianului a avut loc in aceste circumstante, dar sunt convins ca asemenea mie, multi ii sunt recunoscatori pentru eforturile pe care le-a depus in a face din Poli o echipa de top.

De ce nu a semnat o prelungire a contractului nu ne-a fost cu adevarat permis sa aflam, desi se poate sa fi fost unul din mai multe motive (sau cate putin din fiecare): lipsa performantelor la club, pierderea pozitiei in Nationala Australiei, tratamentului conducerii, dorinta de a gasi o noua provocare, etc.
In mod normal as fi fost profund dezamagit de decizia sa, dar in aceste zile tulburi nu mai stiu ce sa cred, deci prefer sa nu cred nimic. Atata timp cat se va dovedi un om de cuvant si va pleca afara, ii urez bafta si sanatate lui Johnny! Altfel ii urez doar sanatate.

McKain a evoluat 65 de partide in campionat pentru Poli, inscriind doua goluri (si un autogol de toata frumusetea). Cea mai importanta reusita a sa a fost insa cea din semifinala Cupei Romaniei cu Steaua, de anul trecut, care a permis accederea echipei in finala.

13 februarie 2008

Amical: FC Jimbolia - Poli II 1:2

Tinerii alb-violeti au dispus cu 2:1 de FC Jimbolia, dupa ce fusesera invinsi saptamana trecuta cu 0:1. Golurile au fost marcate de Raicu si Agunbiade Babatunde (fratele lui Abiodun, aflat in probe).
Pentru Poli II au evoluat: Plopeanu-Petrus, Obersterescu, Zaluschi, Ilici, Buda, Sicoe, Martin, Patras, Popa, Visan. Dupa pauza a fost rulat tot lotul.

Din cate stiu, Sicoe si Martin - pe care i-am mentionat acuma cateva saptamani - au fost acontati de club.

O mica schimbare

Am schimbat culoarea la sidebar, fiindca mi s-a spus ca nu se vedeau prea bine optiunile la sondaje. As fi schimbat doar textul, dar nu prea imi dau seama cum pot face acest lucru inainte de a schimba sondajul, deci o sa ma mai "joc" cu optiunile de culoare pe atunci.

Mi se pare insa ca nu arata chiar rau pe albastrul acesta, iar daca rezolva problema de vizibilitate, e si mai bine. Sunt deschis oricaror sugestii sau altor critici.

Dar nu prea multor critici.

Nu stiu sigur in ce sens a fost interpretat cuvantul "irelevant" in acest din urma sondaj; ma gandesc ca in primul rand s-a referit la relevanta unui amical in sine, ca apoi eventual sa se refere la situatia de la club in particular.

Oricum, poate si considerand infrangerile din Cipru, majoritatea votantilor cred ca rezultatele obtinute in amicale sunt irelevante. Ma gandesc ca daca as fi intrebat de jocul prestat, atunci rezultatul ar fi fost mai inclinat inspre "nesatisfacator". Totodata, imi inchipui ca majoritatea lumii crede/spera ca determinarea aratata in aceste meciuri este alta fata de determinarea aratata in meciuri oficiale, iar astfel se explica si rezultatele mai slabe.

Uitandu-ma insa la prestatiile celorlalte echipe romanesti, ma intreb daca nu cumva lipsa de determinare este ceva mai acuta la noi decat la altii, cu Dinamo, Rapid si chiar CFR obtinand rezultate destul de mediocre in aceste ultime saptamani.
Problema este ca un amical trebuie sa aiba miza si dincolo de miza titularizarii, ca echipa sa joace pentru rezultat/prestatie, nu jucatorul pentru impresie. Din acest motiv amicalele disputate cu multi spectatori sunt deodata tratate altfel.

Vom vedea cu totii cat de relevante sunt rezultatele din pregatiri in putin mai mult de o saptamana.

Amical: Poli - FCM Resita 4:1 (1:0)

Duelul intre multii jucatori ai Politehnicii ce s-a desfasurat in aceasta dupa-amiaza nu a relevat nimic deosebit in ceea ce priveste raportul de valoare intre lotul actual si cel din tur, asta pentru ca "resitenii" nu sunt - nici ei - adversari de talia echipei noastre. Nu spun ca ar fi ceva rau in aceste meciuri, numai ca exista riscul sa ni se urce la cap (atat noua, cat mai ales jucatorilor), un risc pe care, sper eu, Uhrin stie sa-l diminueze.

Pentru Poli au evoluat:

Zimmermann - Luchin (Badoi), Scutaru, Brezinsky, Latovlevici (Milhazes) - Popovici (Abiodun), Daminuţă, Martinez (Aliuta), Artiom Karamyan (Arman Karamyan) - Ganea (Rusici), Axente (Bucur).

La FCM Resita au jucat si cativa jucatori care sunt de fapt in lotul lui Poli. Astfel, unsprezecele de start a aratat precum urmeaza:

Pantilimon - Străuţ, Mera, Tânc, Siminic - Riviş, Danci, Doană, Sandu, Poparadu - Cojocnean

Primul gol al partidei a fost marcat de Ganea in minutul 20, acesta finalizand o pasa venita de la Artiom Karamyan. Desi s-a marcat o singura data pe parcursul primei reprize, acest fapt s-a datorat paradelor lui Pantilimon, care a scos o pleiada de suturi spre poarta sa - imbucurator!
In repriza a doua, "oaspetii" par a fi obosit, astfel ca alb-violetii isi majoreaza avantajul in mod considerabil. Intai Bucur inscrie in minutul 66, dupa o centrare a lui Milhazes; apoi Arman Karamyan ridica scorul la 3:0 printr-o actiune individuala; resitenii reduc din handicap in umra unei erori a lui Badoi, care in incercarea de a-l deposeda pe Patras introduce mingea in proprie poarta; iar finalmente acelasi Badoi isi repara oarecum greseala, oferind o pasa de gol lui Bucur, care nu rateaza.

As vrea sa pot spune mai multe despre jucatori, dar nefiind prin patrie, imi este imposibil. Daca cineva doreste sa faca anumite remarci, este bine-venit sa posteze un comentariu!

Din ce pot deduce, rezultatul de astazi putea fi unul mult mai mare, daca Panti nu reusea sa se evidentieze. De cealalta parte insa, fotbalistii resiteni au dat o replica slaba, chiar foarte slaba, avand o singura ocazie, si aceea ratata (un unu la unu al lui Cojocnean), desi - cel putin teoretic - au avut un lot compus din cei mai bun jucatori tineri ai clubului care inca n-au ajuns la echipa mare. Experienta imi spune insa ca tocmai din cauza acestei "incropeli" prestatia de ansamblu a fost una slabuta, iar orice remarci trebuie facute la nivel individual.

Astept cu nerabdare meciul de sambata, in speranta ca alb-violetii vor evolua convingator si impotriva unor adversari mai puternici!

11 februarie 2008

Partidele saptamanii

Vor avea loc patru partide de care stiu in aceasta saptamana ce ar putea fi de interes pentru fanii alb-violeti, iar desi nu este cine stie ce noutate, le bag si eu intr-o postare, ca nu se stie cineva se va simti inspirat de ea.

Marti, 12 februarie, ora 15: Poli - FCM Resita (terenul II)

Miercuri, 13 februarie, ora 15: FC Jimbolia - Poli II (Jimbolia)

Sambata, 16 februarie, ora 11: Poli II - Gloria Arad (pe teren propriu...)

Sambata, 16 februarie, ora 16: Vojvodina Novi Sad - Poli (in Novi Sad)

Nu stiu sigur ce inseamna acel "pe teren propriu" la Poli II - Gloria Arad, dar daca se refera literalmente la terenul celor de la Poli II, atunci se refera la stadionul Electrica.

Recomand calduros celor ce au timp sa mearga pana la Novi Sad. Am facut drumul in aceasta vara, cand am jucat tot impotriva celor de la Vojvodina, si a fost o deplasare fara probleme, cu masina.

10 februarie 2008

Sorin Radoi spre Universitatea Cluj

Asadar si-a gasit si Radoi o echipa pana la urma, ceea ce nu poate fi decat bine - mai din punctul lui vedere. El va fi imprumutat la "U" Cluj, unde va putea evolua la un nivel mai apropiat abilitatilor sale (fata de "cealalta optiune", anume Poli II).

La cat l-am vazut pe Sorin Radoi in acest an, nu pot decat spera (si crede) ca va confirma la Cluj, ca apoi sa revine la Poli. Chiar daca nu este suficient de constant, are si destule calitati, iar la "U" va avea sansa sa "se rodeze".

9 februarie 2008

O remarca a "editorului sef"

Cu multumiri pentru tovarasul ce mi-a sarit in ajutor, doresc sa fac un addendum la cele scrise.

Din comentariile online, echipa a ratat iarasi mult, lovind si de doua ori bara portii adverse. Deoarece am invatat insa ceva concret de la experienta Onisilis, spun ca aceasta victorie nu ma incalzeste mai deloc. Trebuie sa invingem adversari puternici pentru a face fata la nivelul ligii intai. Nu e vreo filozofie nemaizarita, dar am tinut s-o mentionez (din nou).